Aloes to roślina doniczkowa, która jest zarówno piękna, jak i pożyteczna. Jak na aloes uprawa? Ponadto ta roślina z pustyni może gromadzić wilgoć w liściach, dlatego jest szczególnie popularna wśród tych, którzy zapominają o terminowym podlewaniu roślin doniczkowych. Oprócz wody spiczaste liście aloesu zawierają również żel, który jest aktywnie stosowany w dermatologii. Jak uprawiać tę pożyteczną roślinę w domu? Czego będziesz potrzebować, aby uprawa aloesu przebiegała pomyślnie?
Treść artykułu
Aloes uprawa
Aloes podbił serca domowych hodowców swoją wytrzymałością i niewielkimi potrzebami podlewania. Należy go jednak dobrze posadzić, w przeciwnym razie nie zakwitnie w pożądanej jakości. Aby roślina dobrze rosła, posadź ją w doniczce ceramicznej lub glinianej z osuszoną ziemią.
Najlepiej mieszać piasek i ziemię w równych proporcjach lub kupić gotową mieszankę gleby dla sukulentów.
Jak nawozić aloes?
Jeśli chodzi o nawożenie, nawozimy aloes co trzy tygodnie od wiosny do wczesnej jesieni. Będzie to sprzyjać jego zdrowemu wzrostowi. Ale nawóz dodawaj tylko do wilgotnej gleby. Przez pierwsze półtora miesiąca po przesadzeniu lepiej w ogóle nie nawozić rośliny.
Jak sadzić aloes?
Rośliny aloesu należy sadzić w niezbyt dużych doniczkach, ponieważ ich system korzeniowy jest stosunkowo mały. Jeśli posadzisz tę roślinę bezpośrednio w dużej doniczce, może zacząć gnić. Z biegiem czasu nie można uniknąć ponownego sadzenia.
Samo sadzenie i przesadzanie aloesu rządzi się kilkoma podstawowymi zasadami. Dno doniczki należy zawsze przykryć drenażem, na który nakładamy warstwę ziemi pod sukulenty. Umieszcza się w nim ziarno lub roślinę, wokół której wylewa się wodę. W przypadku przesadzania należy zadbać o to, aby woda przedostała się do korzeni. Następnie wystarczy lekko ubić ziemię.
Jak rozmnażać aloes?
Można to łatwo zrobić, sadząc liść w osobnej doniczce lub przez sadzonki.
Prawidłowe sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie aloesu to prosta sprawa. Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych instrukcji, sukulent szybko się zakorzeni i zacznie rosnąć. Krótko mówiąc, uprawa aloesu jest odpowiednia nawet dla zupełnie początkujących.
Jak dbać o aloes w doniczce?
Aloes potrzebuje wystarczającego oświetlenia do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego nie należy go umieszczać w ciemnych kątach ani dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Nie należy jednak wystawiać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jak dbać o aloes, aby cały czas rósł szczęśliwie?
Jak już wskazano, aloes należy przesadzić, gdy tylko jego liście zaczną wypadać z doniczki. Do tego momentu nie trzeba jednak praktycznie zajmować się rośliną – można ją zatem uprawiać nawet w najprostszych warunkach.
Temperatura pokojowa od 22 do 25 stopni jest przyjemna dla rośliny. Nawet wzrost do 30 stopni nie zaszkodzi roślinie. Zimą pożądane jest jednak obniżenie temperatury do 14 stopni. Wraz z początkiem sezonu grzewczego konieczne jest odsunięcie Aloe Vera dalej od centralnego ogrzewania, gdyż suche powietrze mogłoby mu zaszkodzić.
Niestety, aloes, podobnie jak większość roślin doniczkowych, nie jest odporny na szkodniki i choroby. W przypadku niektórych wystarczy przetarcie gąbką nasączoną wodą z mydłem z dodatkiem alkoholu. Nie da się obejść bez walki ze szkodnikami za pomocą bioinsektycydów.
Jak często podlewa się aloes?
Teraz, gdy już wiesz, jak uprawiać aloes, skupmy się na tym, jak często podlewać aloes.
Roślina ta wymaga obfitego podlewania co dwa tygodnie. Podlewaj go dopiero wtedy, gdy gleba całkowicie przeschnie. Ponieważ roślina ta pochodzi z pustyni, więc nadmierna wilgoć w glebie może doprowadzić do zgnilizny korzeni. Latem można zwiększyć intensywność podlewania, zimą wręcz przeciwnie, znacznie ją zmniejszyć.
Należy również wspomnieć, że aloes należy podlewać cieplejszą wodą. W ten sam sposób lepiej jest podlewać tę roślinę przefiltrowaną wodą przez dłuższy czas, ponieważ zwykła woda z kranu może zacząć pojawiać się na glebie biały nalot.
Przeczytaj także jak wyhodować awokado z pestki w domu.
-
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu? Gdzie je znaleźć i jak je włączyć
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Dowiedz się, jak włączyć białko beztłuszczowe do diety.
-
Cytaty o ludziach: 36 głębokich, zabawnych i słodkich cytatów
Cytaty o ludziach to sposób na spojrzenie na ludzką naturę z różnych perspektyw. W tym artykule poznasz różne rodzaje cytatów o ludziach.
-
Niebezpieczny akrylamid w żywności: Kiedy występuje i zagrożenia
Akrylamidy to substancje chemiczne wytwarzane podczas przetwarzania żywności. Dowiesz się, czym są akrylamidy i jak powstają w żywności.
Iveta Soukalová pracuje jako webmaster i specjalistka SEO. Tworzy strony internetowe i dba o ich zawartość i jakość. Uwielbia książki i lubi ćwiczyć swoje słownictwo i wiedzę, pisząc różne teksty.