Jak marynować mięso

Konserwowanie mięsa: Jak zakonserwować mięso w słoikach na święta?

Wybierasz się na wakacje i chcesz zaoszczędzić pieniądze zabierając ze sobą jedzenie? Jeśli jesteś miłośnikiem dobrego jedzenia, nie musisz na wakacjach polegać wyłącznie na daniach błyskawicznych czy suszonych produktach. W tym przypadku na pewno przyda się wiedza, jak zakonserwować mięso, aby nie zepsuło się nawet podczas długiej podróży zagranicznej. Dodatkowo odpowiednio zakonserwowane mięso jest w stanie przetrwać długi czas bez lodówki, dlatego dzięki konserwacji można zabrać je na kemping i cieszyć się autentycznymi mięsnymi ucztami.

Konserwy mięsne

Konserwowanie mięsa w słoikach to doskonały sposób na zachowanie świeżości mięsa i przygotowanie smacznego posiłku nawet w niesprzyjających warunkach. Bądź kreatywny i próbuj różnych mięs, przypraw i sosów, aby zaopatrzyć się w pożywne i szybkie lunche na wyprawy przygodowe lub wakacje.

Konserwy mięsne

Opcje konserwowania mięsa

Jak prawidłowo konserwować mięso? Najczęściej stosowaną opcją jest konserwowanie go we własnych sokach, co, jeśli zostanie wykonane prawidłowo, wystarczająco ochroni je przed wczesnym zepsuciem. Tak więc, w przypadku krótkich wakacji, nie ma potrzeby fantazjowania i można zacząć konserwować mięso we własnych sokach.

Jeśli jednak wakacje są dłuższe lub chcesz mieć pewność, że mięso wytrzyma bardziej wymagające warunki, możesz rozważyć inny sposób konserwowania mięsa. Dodanie soli, na przykład, pomoże mięsu przetrwać w słoiku i może przedłużyć żywotność przetworu o miesiące. Można również dodać miód lub mleko, które są również doskonałymi konserwantami.

Zaujímavosť

Im bardziej suche jest mięso, tym mniej podatne jest na zepsucie, więc można pozwolić mu wyschnąć przez jakiś czas przed zakonserwowaniem. Nie należy lekceważyć znaczenia mycia i zamykania słoika.

Proces konserwowania mięsa w słoiku na święta

Wybierając metodę konserwowania, zależy to od tego, czy będziesz miał możliwość podgrzania mięsa w jakiś sposób na wakacjach. Załóżmy jednak, że mięso przygotowujesz już w domu, więc nie musisz zawracać sobie głowy gotowaniem go na wakacjach.

Jak przechowywać pieczone mięso w słoikach?

Będziesz potrzebował litrowego słoika na jedną lub dwie porcje, wody, soli i wreszcie samego mięsa – bez względu na to, czy wolisz wołowinę czy wieprzowinę. Najpierw pokrój mięso w większą kostkę o wielkości około 2-3 cm, wcześniej dokładnie myjąc słoiki. Umieść mięso i wodę w słoikach tak, aby była wystarczająca przestrzeń powietrzna.

Ile wody dodać? Idealna proporcja wody to 300 ml na słoik. Należy pamiętać, że mięso nieznacznie spęcznieje podczas procesu konserwowania, więc napełnij słoik nie więcej niż 3/4. Następnie dokładnie zakręć słoik i umieść go w gorącej kąpieli sterylizującej.

Idealna długość przechowywania mięsa

Jak długo przechowywać wieprzowinę? A jak długo wołowinę lub kurczaka? W przypadku dwóch pierwszych rodzajów mięsa, powinno być ono przechowywane przez około dwie i pół godziny w temperaturze co najmniej 100 stopni. Idealnym rozwiązaniem jest podzielenie tego czasu na dwa dni, podczas których mięso powinno gotować się przez co najmniej jedną pełną godzinę.

Kurczak jest pod tym względem mniej wymagający, potrzebując jedynie kilkudziesięciu minut na konserwację. Z drugiej strony, jest to najmniej odpowiednie mięso do konserwowania. Tak więc, jeśli chcesz oddać się mięsnej uczcie na wakacjach, zdecydowanie zalecamy wybór wieprzowiny lub wołowiny.

Po zakończeniu konserwowania wyjmij słoiki z garnka i pozwól im stopniowo ostygnąć do temperatury pokojowej, odwrócone do góry dnem. Podczas chłodzenia pokrywki powinny wytworzyć efekt próżni. Przechowuj zakonserwowane mięso w chłodnym, suchym miejscu.

konserwy mięsne

Wskazówki dotyczące konserwowania i obchodzenia się z mięsem

Zaleca się pozostawienie co najmniej 24-godzinnej, a najlepiej 36-godzinnej przerwy między cyklami konserwowania. Chociaż lepiej jest wysterylizować mięso dwukrotnie, jednokrotna sterylizacja jest wystarczająca i nie trzeba się martwić o jakość i bezpieczeństwo konserwowanego mięsa. Dla lepszego smaku można zastąpić wodę bulionem i wyłożyć słoik smalcem.

Jak zakonserwować mięso na święta? To już wiesz, więc przejdźmy do tego, jak obchodzić się z przetworami. Kluczem jest unikanie wystawiania ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Jeśli więc masz przetwory w słoikach, staraj się trzymać je przez cały czas w izolowanych torebkach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *