Pelargonie przez całe lato sprawiały Wam radość i ozdabiały Wasze okna czy balkony. To dobry moment, aby odpowiednio o nie zadbać. Jeśli odpowiednio przygotujesz je na zimę, wiosną zakwitną ponownie i ozdobią Twój dom. Czy wiesz, jak przezimować pelargonie? Jak je prawidłowo przyciąć? A jak zapewnić pelargoniom dobry rozwój przez zimę, na przykład w piwnicy?
Treść artykułu
Pelargonie zimowanie
Zimowanie pelargonii jest bardzo ważne. Jeśli zostawisz kwiaty na zewnątrz na zimę, uschną i będziesz musiał wiosną udać się do ogrodnika po zupełnie nowe rośliny. Można jednak przygotować pelargonie na zimę i wykorzystać je do dekoracji ogrodu także w następnym roku. Jak przechować pelargonie przez zimę? Przede wszystkim terminowo i rzetelnie. Krok po kroku pokażemy Ci prawidłową procedurę zimowania pelargonii.
Jak przezimować pelargonie?
Zimuj pelargonie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Wskazane jest robić to wraz z nastaniem pierwszych chłodnych dni, czyli w okolicach października.
1. Top opatrunek i nawożenie
Od początku jesieni rzadziej podlewaj pelargonie i przygotuj je na nadchodzące zimowanie. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniej podlewania wymagają pelargonie. Nie nawozić pelargonii jesienią. Nie jest pożądane, aby rosły zimą i niepotrzebnie męczyły się wzrostem. Muszą przede wszystkim przetrwać do wiosny.
2. Cięcie pelargonii
Jak ciąć pelargonie na zimę? Tegoroczne pędy tnij ostrymi nożyczkami zawsze tuż nad kolanem, tak aby roślina zachowała około jednej trzeciej swojej wielkości. Usuń wszystkie martwe kwiaty i liście, a liście, które są żółte, wyrzuć. Na koniec sprawdź roślinę, aby upewnić się, że nie jest zakażona pleśnią lub szkodnikami. Jeśli masz w domu spray na szkodniki i pleśń, nie wahaj się go użyć.
Na koniec zbadaj glinę. Suche liście i inne resztki roślin, które mogą gnić przez zimę, nie powinny pozostać pod kwiatem.
Wskazówka dla Ciebie: Ogólnie rzecz biorąc, opadające pelargonie należy przycinać jesienią, a stojące można bezpiecznie przycinać dopiero wiosną.
3. Wybór odpowiedniego miejsca na zimowanie
Do zimowania pelargonie potrzebują temperatury od 6 do 10°C. Można je postawić na przykład w garażu, w ogrodzie zimowym czy na korytarzu bloku. W pomieszczeniu, w którym je umieścisz, nie może zamarznąć, a jednocześnie musi być wystarczająco dużo światła dziennego.
Jak przezimować pelargonie w piwnicy? Jeśli Twoja piwnica jest ciemna i pozbawiona światła dziennego, nie jest to odpowiednie miejsce do sadzenia pelargonii na zimę. Rośliny potrzebują światła nawet zimą. Ale jeśli piwnica ma okno, możesz umieścić przed nią pelargonie, a nawet powiesić je przed oknem. Jak? Wypróbuj trik naszych babć. Wyjmij pelargonie z doniczek i owiń ich korzenie i ziemię gazetą. Następnie zawiąż gazetę sznurkiem i zawieś rośliny do góry nogami, na przykład tuż przed oknem piwnicy. Wiosną pelargonie rozpakuj, namocz w wodzie na 24 godziny, aby wchłonęły wilgoć, i posadź je w skrzynkach.
Pielęgnacja pelargonii zimą
Zrobione. Teraz możesz wreszcie skreślić z jesiennej listy pozycję „zimujące pelargonie”, jednak pamiętaj, że Twoja troska o kwiaty na pewno nie kończy się wraz z zimowaniem. Pelargonie trzeba podlewać nawet zimą. Ile? Aby podłoże było nigdy całkowicie nie suszy, zwykle wystarczy raz lub dwa razy w miesiącu. Nie trzeba nawozić roślin przez zimę, należy to robić wiosną. Warto też regularnie sprawdzać. Całkiem możliwe, że przeoczyłeś jakieś szkodniki. A pojedyncza porażona roślina może z łatwością oznaczać zagładę wszystkich Twoich pelargonii.
Jeśli Twoje pelargonie zaczęły rosnąć zimą lub nawet wkrótce zakwitną, musisz natychmiast działać. Przenieś rośliny do chłodniejszego miejsca i odetnij kwiaty.
Wskazówka dla Ciebie: pelargonii nie można uprawiać wiecznie. Zwykle ładnie wyglądają przez około trzy sezony, po czym opłaca się kupić nowe rośliny.
Przeczytaj także jak przycinać róże jesienią.
-
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu? Gdzie je znaleźć i jak je włączyć
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Dowiedz się, jak włączyć białko beztłuszczowe do diety.
-
Cytaty o ludziach: 36 głębokich, zabawnych i słodkich cytatów
Cytaty o ludziach to sposób na spojrzenie na ludzką naturę z różnych perspektyw. W tym artykule poznasz różne rodzaje cytatów o ludziach.
-
Niebezpieczny akrylamid w żywności: Kiedy występuje i zagrożenia
Akrylamidy to substancje chemiczne wytwarzane podczas przetwarzania żywności. Dowiesz się, czym są akrylamidy i jak powstają w żywności.
Iveta Soukalová pracuje jako webmaster i specjalistka SEO. Tworzy strony internetowe i dba o ich zawartość i jakość. Uwielbia książki i lubi ćwiczyć swoje słownictwo i wiedzę, pisząc różne teksty.