Jeśli planujesz nawozić kwiaty w pomieszczeniach lub sadzonki w kwietnikach, nigdy nie wyrzucaj skórek od bananów. Będą Ci niezwykle przydatne. Po co i jak zrobić nawóz z banana i jak go używać?
Treść artykułu
Które rośliny przyjmą nawóz z banana?
Skórki bananów zawierają całkiem sporo składników odżywczych – od potasu i magnezu po sód i fosfor. Dzięki temu rośliny dobrze reagują na takie nawożenie, a na nawozy bananowe praktycznie nie występują praktycznie żadne reakcje alergiczne.
Zaletą skórek bananów jest przede wszystkim to, że mimo bardzo dużej zawartości składników odżywczych są całkowicie hipoalergiczne. Innymi słowy, przesycenie nawozem jest prawie niemożliwe. Dlatego wielu ogrodników uważa, że skórki bananów jako nawóz dla roślin doniczkowych to najlepsza opcja, którą można przygotować samodzielnie w domu.
Skórkami bananów możesz nawozić:
Jak zrobić nawóz z bananów?
Istnieje kilka sposobów przygotowania nawozu ze skórek bananów. Pierwszym z nich jest zmielenie skórki za pomocą blendera lub maszynki do mięsa. Powstały puree należy następnie zalać wrzącą wodą w stosunku 1:1 – obrać z jednego banana na litr wody. Mieszanka ta doskonale sprawdzi się do podlewania korzeni, a także do opryskiwania liści i pędów.
Inną opcją jest użycie suszonej skórki. Skórki bananów można suszyć w piekarniku lub naturalnie na słońcu, rozłożone na gazecie. Po wysuszeniu należy je zmielić na proszek i zalać wrzątkiem. Ta metoda jest lepsza, ponieważ surowce do nawozu można zbierać przez cały rok, stopniowo dosypując do pojemnika proszek bananowy. Wiosną możesz mieć duży zapas doskonałego, naturalnego nawozu, który nie zawiera ani grama chemii.
Najprostszym, ale i stosunkowo skutecznym sposobem jest zakopanie całej skórki w pobliżu rośliny. Proces gnicia rozpocznie się stosunkowo szybko iw ciągu 2-3 dni otaczająca gleba zostanie wzbogacona w składniki odżywcze.
Jak długo moczyć skórkę od banana?
Jeśli stawiasz na przygotowanie domowego nawozu z bananów, to wiedz, że idealny czas na ługowanie, podczas którego roztwór nabierze pożądanego stężenia, to od dwóch do pięciu dni. Należy jednak pamiętać, że nawóz ze skórki banana należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
Jeśli wystawisz szklankę skórki od banana na słońce, powstały produkt niestety zafermentuje i będzie bezużyteczny. W szczególności w przypadku nawozu sporządzonego ze zmielonych skórek zaleca się pozostawienie go na trzy dni w ciemnym miejscu. W przypadku nawozu z suszonych łusek wystarczą dwa dni w miejscu niedostępnym dla słońca.
Jak stosować napar ze skórki banana?
Roztwór przygotowany w proporcji 1:1, czyli skórka z 1 banana na 1 litr wody, podaje się w infuzji przez 3 do 5 dni. Ale przed podlaniem nie zapomnij rozcieńczyć koncentratu w stosunku 1:5. Dodaj 5 części wody o temperaturze pokojowej do jednej części nawozu. Jeśli nawóz był ługowany 2 dni zamiast 5, to proporcję ze zwykłą wodą można zmniejszyć do 1:3, gdyż stężenie takiego nawozu będzie dużo mniejsze.
Nawóz ze skórki banana do kwiatów
Skórka od banana to najlepszy wybór do nawożenia roślin, którym zależy na szybkim kwitnieniu. Nadaje się zatem jako nawóz do storczyków, róż, pelargonii, hibiskusa, fiołków, kaktusów, fikusów i aloesu.
W ich przypadku produkt można stosować nie tylko do nawożenia, ale także do oprysków. Należy jednak pamiętać, że jeszcze lepiej jest wcześniej przefiltrować roztwór.
Przydatne wskazówki dotyczące nawozu do bananów
Nawóz ze skórki bananów zapewnia odporność na choroby. Rozwiązanie to można zastosować zarówno w szklarni, jak i na otwartej kwietniku. Przykładowo w przypadku pomidorów dużo skuteczniejsze będzie nawożenie korzeniowe niż oprysk dolistny.
Podczas sadzenia nowych sadzonek w grządce ogrodowej zaleca się dodanie drobnego proszku ze skórek bananów do dołka. I to w przybliżonej dawce 1:1 – 1 łyżeczka proszku na 1 roślinę. Skórki bananów to najlepszy nawóz, jaki można zastosować do sadzonek.
-
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu? Gdzie je znaleźć i jak je włączyć
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Dowiedz się, jak włączyć białko beztłuszczowe do diety.
-
Cytaty o ludziach: 36 głębokich, zabawnych i słodkich cytatów
Cytaty o ludziach to sposób na spojrzenie na ludzką naturę z różnych perspektyw. W tym artykule poznasz różne rodzaje cytatów o ludziach.
-
Niebezpieczny akrylamid w żywności: Kiedy występuje i zagrożenia
Akrylamidy to substancje chemiczne wytwarzane podczas przetwarzania żywności. Dowiesz się, czym są akrylamidy i jak powstają w żywności.
Iveta Soukalová pracuje jako webmaster i specjalistka SEO. Tworzy strony internetowe i dba o ich zawartość i jakość. Uwielbia książki i lubi ćwiczyć swoje słownictwo i wiedzę, pisząc różne teksty.