Dlaczego warto zrobić własny kompostownik lub wermikompostownik? Nieodłączną częścią ogrodu są także odpady biologiczne z niego powstałe. Odpady nie zawsze muszą być bezużyteczne. Odpady z naszego ogrodu mogą być bardzo pożywne i przydatne do dalszego wykorzystania. Możemy sobie z tym poradzić tworząc np. kompostownik. W tym artykule opiszemy jak zrobić kompostownik z drewna, ale także jak zrobić wermikompostownik ze skrzynek.
Treść artykułu
Podstawowe typy kompostowników
Kompostownik ogrodowy
Kompostownik ogrodowy to konstrukcja służąca do dojrzewania dużej ilości bioodpadów, dlatego nadaje się np. do ogrodu. Kompostując otrzymujemy nawóz wysokiej jakości. Dzięki niemu przywracamy glebie składniki odżywcze i poprawiamy jej właściwości.
Wermikompostownik
Wermikompostownik to pojemnik przeznaczony do domowego kompostowania bioodpadów kuchennych przy użyciu specjalnych dżdżownic. Można go stosować w domach, miejscach pracy, a nawet w klasach szkolnych.
Jak zrobić drewniany kompostownik ogrodowy
Materiał
- Drewniane pryzmaty
- Drewniane deski
- Materiał łączący (śruby, gwoździe, tzw. profile L)
Narzędzie
- Piła
- Metr
- Młotek
- Śrubokręt lub wiertarka
- Grabie
Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca w ogrodzie na umieszczenie kompostownika. Następnie sprzątamy miejsce, np. kosimy trawę lub usuwamy większe kamienie.
Musimy także dobrać wielkość kompostownika do wielkości naszego ogrodu. Weźmiemy pod uwagę także ilość wytwarzanych przez nas bioodpadów. Zbudujemy go bez dna, tak aby kompost miał bezpośredni kontakt z glebą. Organizmy glebowe powinny zatem mieć swobodny dostęp do kompostowanego materiału.
Z pryzmatów przygotujemy stojaki, za pomocą których przytniemy końcówki do takiego stopnia, aby można je było wbić bezpośrednio w ziemię. Następnie przygotowujemy deski na odpowiednią długość, zgodnie z wybranymi wymiarami kompostownika.
Teraz nadszedł czas, aby złożyć drewno w jedną całość. Mocujemy deski do pryzmatów. Pomiędzy deskami pozostawiamy przynajmniej centymetrową szczelinę, aby kompost mógł się przewietrzyć, a proces rozkładu przebiegał szybciej.
Kiedy już skończymy jedną część (dwa pryzmy i przykręcone do nich deski), powtarzamy to samo jeszcze raz. Następnie łączymy te dwie części razem z innymi deskami. W rezultacie powinniśmy mieć takie ogrodzenie. Skończyliśmy prosty kompostownik i śmiało możemy przystąpić do kompostowania.
Prostszą alternatywą dla budowy kompostownika ogrodowego jest użycie palet, gdzie mamy już gotowy fundament, wystarczy je połączyć w płot.
Jak zrobić wermikompostownik
Gotowy wermikompostownik wygląda bardzo prosto. Składa się z trzech zamkniętych wiader lub pudełek ustawionych jedno na drugim.
Wnętrza pudełek są ze sobą połączone. Dwa górne pudełka mają perforowane dno, a dwa dolne mają pokrywę. W środkowej części odbywa się istotny proces, ponieważ to właśnie w nim podarty papier i nasz pierwszy zestaw dżdżownic kładziemy jako podstawę wermikompostownika. Dlatego też do centralnego wiadra dorzucamy także żywność, czyli w zasadzie wyrzucamy z kuchni odpady biologiczne, zużyte torebki po herbacie, czasem nawet kawałek tektury. Odchody zwierzęce przedostające się do gleby nie powinny być umieszczane w wermikompostowniku.
Płynna część produkcji dżdżownic kapie do dolnego pojemnika, przez ludzi nazywana jest herbatą dżdżownicową. Górne pudełko jest w zasadzie kopią zapasową. Będziemy z niego korzystać dopiero wtedy, gdy środkowa skrzynia będzie pełna i będziemy musieli zacząć wrzucać odpady do górnego pojemnika. Samotnie przeczołgali się przez dziury na piętro w poszukiwaniu pożywienia. Gdy w górnym pojemniku będzie już około dwóch do trzech centymetrów czarnego kompostu (dżdżownice na pewno wpełzną do górnej skrzynki), możemy wyjąć środkową skrzynkę z kompostem i wykorzystać jej zawartość.
Będziemy potrzebować:
- 3 wiadra lub pudełka
- Wiertarka
- Ostry nóż lub nożyczki
- Dżdżownice kalifornijskie
- Podarty papier
- Dużo bioodpadów z gospodarstw domowych
Podczas produkcji zacznijmy od dolnego pudełka, wytnij duży okrągły/kwadratowy otwór w pokrywie. W ten sposób utworzysz ramę dolnej powieki. Używając szczeliwa, przyklej go do dna następnego wiadra w kolejności. Szczeliwo zaizoluje również złącze, dzięki czemu wilgoć nie będzie uciekać z wermikompostora.
Następnie za pomocą wiertarki wywierć w dnie środkowego pudełka otwory, przez które napar z dżdżownic będzie spływał do dolnego pudełka. W razie potrzeby odlejemy ten płyn i możemy go wykorzystać jako płynny nawóz, np. do podlewania kwiatów.
Następnie postępujemy dokładnie w ten sam sposób łącząc pokrywę środkowego pojemnika z dnem górnego pudełka. Ważne jest zapewnienie dopływu powietrza z górnego pojemnika. Następnie wystarczy zrobić dziurę w pokrywie i gotowe. Wystarczy ładnie wyposażyć dżdżownice i je nakarmić.
Spróbuj także zrobić Podwyższona Grządka.
-
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu? Gdzie je znaleźć i jak je włączyć
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Dowiedz się, jak włączyć białko beztłuszczowe do diety.
-
Cytaty o ludziach: 36 głębokich, zabawnych i słodkich cytatów
Cytaty o ludziach to sposób na spojrzenie na ludzką naturę z różnych perspektyw. W tym artykule poznasz różne rodzaje cytatów o ludziach.
-
Niebezpieczny akrylamid w żywności: Kiedy występuje i zagrożenia
Akrylamidy to substancje chemiczne wytwarzane podczas przetwarzania żywności. Dowiesz się, czym są akrylamidy i jak powstają w żywności.
Iveta Soukalová pracuje jako webmaster i specjalistka SEO. Tworzy strony internetowe i dba o ich zawartość i jakość. Uwielbia książki i lubi ćwiczyć swoje słownictwo i wiedzę, pisząc różne teksty.