Podwyższony poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia, może towarzyszyć życiu nie tylko diabetyków, ale także osób, które na cukrzycę nie cierpią. Może to być jednorazowe wahanie, ale może to być również stan, który utrzymuje się przez długi czas i bez zmiany stylu życia lub interwencji medycznej może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli masz wysoki poziom cukru we krwi i szukasz naturalnych sposobów na jego obniżenie, wypróbuj nasze 8 wskazówek, jak obniżyć poziom cukru we krwi domowe sposoby!
Treść artykułu
Normalny poziom cukru we krwi
Jeśli obawiasz się, że poziom cukru we krwi jest podwyższony i zdecydowałeś się regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, pamiętaj, że nie jest on taki sam przez cały czas. Poziom cukru we krwi można mierzyć zarówno na czczo, jak i po posiłku. Ważne jest jednak, aby zawsze zapisywać, który wariant pomiaru został wykonany i porównywać ze sobą tylko odczyty z tych samych typów pomiarów.
U zdrowej osoby poziom cukru we krwi kształtuje się następująco:
Glikemia | Na pusty żołądek | Po posiłku |
normalna | 3,9 až 5,5 mmol/l | méně než 7,5 mmol/l |
zwiększony | 5,6 až 7,0 mmol/l | 7,6 až 11,0 mmol/l |
wysokie ryzyko | více než 7,1 mmol/l | více než 11,1 mmol/l |
Dla pomiaru istotne jest także to, czy jest to pomiar laboratoryjny z krwi żylnej, czy też domowy pomiar glukometrem z kropli krwi. Różnica w wartościach może sięgać nawet 15%.
Dlaczego poziom cukru we krwi jest wysoki?
Niewłaściwy tryb życia najczęściej prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi, czyli przede wszystkim dużego udziału cukrów i węglowodanów w spożywanej przez nas diecie, braku ruchu, stresu i braku snu. Inną przyczyną mogą być niektóre leki, na przykład kortykosteroidy lub hormonalne środki antykoncepcyjne, a nawet niektóre choroby, takie jak zapalenie trzustki lub wzmożona czynność tarczycy. Jeśli Twój podwyższony poziom cukru we krwi nie jest jednorazowym wahaniem i nie ustępuje nawet po zmianie diety, lepiej udać się do lekarza.
Jak szybko pozbyć się cukru we krwi?
Jeśli poziom cukru we krwi jest wysoki i chcesz go szybko obniżyć, możesz wypróbować kilka skutecznych strategii. Należą do nich aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia słodkich pokarmów i napojów, które mogą szybko podnieść poziom cukru we krwi, picie dużej ilości wody i spożywanie pokarmów o właściwościach leczniczych. Są to na przykład cynamon cejloński, gorczyca czy płatki owsiane.
Jak obniżyć poziom cukru we krwi domowe sposoby
Babcine wskazówki dotyczące redukcji cukru to tradycyjne porady i triki, z których korzystały już nasze babcie. Choć nie są poparte dowodami naukowymi i nie mają na celu zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej, można je traktować jako uzupełnienie zdrowego stylu życia i diety.
Należy pamiętać, że każda osoba jest wyjątkowa i inaczej reaguje na różne metody kontrolowania poziomu cukru we krwi. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę lub musisz aktywnie monitorować poziom cukru we krwi, najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.
Wskazówka pierwsza – uważaj na to, co jesz
Na każdej pakowanej żywności znajdziesz tabelę zawierającą zawartość węglowodanów i cukrów w 100 g. W przypadku owoców, ciast i innych produktów spożywczych, które kupujesz na wagę, możesz zapytać obsługę o skład lub sprawdzić ich wartości na Internet. Szybko odkryjesz, że węglowodany są obecne niemal we wszystkim, a cukry w wielu produktach spożywczych, gdzie się ich nie spodziewasz.
Zdrowy człowiek nie powinien spożywać więcej niż połowy dziennej dawki energii z węglowodanów, maksymalnie 10% w przypadku cukrów. Orientacyjnie podaje się, że cukru nie powinno być więcej niż 50 g dziennie (w przypadku mężczyzn nieco więcej). Przykładowo niewinnie wyglądający biały jogurt ma około 3,5 g cukru na 100 g jogurtu, cukier znajduje się także w mleku, jajach i innych produktach spożywczych.
Wskazówka druga – wybierz
Preferuj ciemne i pełnoziarniste pieczywo od jasnego, słodź z umiarem głównie miodem lub syropem z cykorii i ograniczaj biały cukier. Uważaj też na owoce, niektóre są nieodpowiednie pod względem zawartości cukru. Są też owoce, które ty
Który owoc obniża poziom cukru we krwi? Istnieje kilka owoców znanych ze swoich właściwości obniżających poziom cukru we krwi. Przykłady obejmują: truskawki, jagody, maliny, awokado, grejpfruty, gruszki i morele.
Wskazówka trzecia – ruszaj się
Regularny ruch i najlepiej na świeżym powietrzu również Ci się przydadzą. Ale nie zmuszaj się do niczego, czego nie chcesz robić. Lepiej codziennie wybrać się na godzinny, spokojny spacer, niż spędzać dwie godziny z trenerem na siłowni raz w tygodniu, kiedy wcale nie sprawia Ci to przyjemności.
Wskazówka czwarta – Bez stresu i wystarczająca ilość snu
Spróbuj przestać martwić się rzeczami, których nie możesz zmienić. Nie staraj się być doskonały, wolisz wystarczająco dużo odpoczynku i dobrego snu. Stres jest częstą przyczyną wysokiego spożycia cukru ze słodyczy i innych niezdrowych produktów spożywczych.
Wskazówka piąta – Cudowny Cynamon
Pachnący cynamon jest doskonałym źródłem błonnika i ma dobry wpływ na poziom cukru we krwi. 1 łyżeczka mielonego cynamonu (około 3 g) zawiera 0,83 g węglowodanów, nie zawiera cukru i 1,6 g błonnika, a spożywanie już jednej łyżeczki dziennie może obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 30%.
Wskazówka szósta – soczewica i inne rośliny strączkowe
Regularne włączanie roślin strączkowych do diety stabilizuje poziom cukru we krwi i ma inne pozytywne skutki dla zdrowia. Nie muszą to być tylko tradycyjne przepisy. Co powiesz na sałatkę z soczewicy lub ciecierzycy?
Wskazówka siódma – Ocet jabłkowy
Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Spróbuj octu jabłkowego! Spożywać około 2 do 3 łyżeczek dziennie, które można popić wodą lub z octu zrobić sos sałatkowy. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 30 ml.
Wskazówka ósma – Zdrowe jelita
Regularnie włączaj do swojej diety pokarmy, które pozytywnie wpływają na pracę jelit. Jogurty, kefir, maślanka, ale także kiszona kapusta i inne marynowane warzywa korzystnie wpływają nie tylko na trawienie, ale także na poziom cukru we krwi.
-
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu? Gdzie je znaleźć i jak je włączyć
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Dowiedz się, jak włączyć białko beztłuszczowe do diety.
-
Cytaty o ludziach: 36 głębokich, zabawnych i słodkich cytatów
Cytaty o ludziach to sposób na spojrzenie na ludzką naturę z różnych perspektyw. W tym artykule poznasz różne rodzaje cytatów o ludziach.
-
Niebezpieczny akrylamid w żywności: Kiedy występuje i zagrożenia
Akrylamidy to substancje chemiczne wytwarzane podczas przetwarzania żywności. Dowiesz się, czym są akrylamidy i jak powstają w żywności.
Iveta Soukalová pracuje jako webmaster i specjalistka SEO. Tworzy strony internetowe i dba o ich zawartość i jakość. Uwielbia książki i lubi ćwiczyć swoje słownictwo i wiedzę, pisząc różne teksty.