Po czym poznajesz, że masz wyprysk atopowy? Czy pewnego dnia spojrzałeś w lustro i zauważyłeś, że masz dziwne swędzące plamy na skórze? Zwykle od tego wszystko się zaczyna. Niezależnie od tego, czy odkryjesz tę chorobę u siebie, czy u swoich dzieci, nigdy nie jest to radosne. Rozpoczyna się cykl zmartwień i prób. Postaramy się jednak pomóc Ci wygrać walkę z egzemą lub chociaż złagodzić objawy egzemy. W tym artykule poznasz odpowiedzi na pytania, jak rozpoznać wyprysk atopowy, co pomaga na wyprysk atopowy, a także jak go leczyć.
Treść artykułu
Co to jest wyprysk atopowy?
Wyprysk atopowy jest najczęstszą chorobą zapalną skóry. Częstość występowania tej choroby zaczęła znacznie wzrastać na całym świecie. Może to inne, nowe alergeny, ale też narastający stres. Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać tę chorobę i rozpocząć jej leczenie. W łagodniejszej postaci egzemy ważne jest zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się.
Utrudnia nam życie zarówno poprzez nieprzyjemny swędzenie, jak i z estetycznego punktu widzenia. Ważnym elementem leczenia są maści i kremy. Jeśli jednak zignorujemy rozwiązanie przyczyn wewnętrznych, preparaty pielęgnacyjne nie będą miały charakteru długotrwałego.
Kiedy może pojawić się wyprysk atopowy?
Często występuje nawet u 20% dzieci w okresie niemowlęcym. Czasami w tym wieku objawy mogą całkowicie zniknąć. Czasem zdarza się, że wracają po kilku latach lub w wieku dorosłym.
Ryzyko wystąpienia pierwszych objawów choroby do 26. roku życia jest nadal dość wysokie (5-15%). Jednak egzema nie pojawia się tylko u młodych ludzi. Może to dotyczyć osób w każdym wieku.
Objawy wyprysku atopowego
- Swędzenie
- Sucha skóra
- Brązowo-szare do czerwonych plam
- Zwilżanie
- Małe wypukłe guzki (można wyczuć)
- Pęknięta i łuszcząca się skóra
- Opuchnięta i wrażliwa skóra spowodowana drapaniem
Przejawia się w dwóch fazach, a są to remisja i nawrót. W niektóre dni czujesz się lepiej i wyglądasz, jakbyś nigdy nie miał egzemy. Potem, niestety, nadchodzą dni, kiedy wolisz nie wyrzucić pięt z domu i nie walczyć o śmierć.
Co może powodować egzemę?
- zmiana diety
- stres emocjonalny
- kontakt ze zwierzętami
- zmiany zimna i ciepła
- kontakt z substancjami drażniącymi – gorąca woda, zmiana mydła, nowe detergenty, dym papierosowy, świeży sok owocowy, odzież z włókien syntetycznych, wełna i futro
- zmiany hormonalne u kobiet
- alergeny
- wirusy, bakterie, drożdże, grzyby
Gdzie może wystąpić choroba?
Jak rozpoznać wyprysk atopowy? Istnieje kilka rodzajów egzemy i odpowiednio różne zdarzenia. Rozpoznanie gatunku może pomóc w jego leczeniu.
Wyprysk kontaktowy – suchość, zaczerwienienie, pęcherze i pękanie pojawiają się w ciągu 48 godzin. Spowodowane przez pewną substancję, która podrażnia skórę.
Wyprysk krążkowy – obrzęknięte i suche plamy o owalnym lub okrągłym kształcie na ciele.
Wyprysk dyshydrotyczny – małe pęcherze na dłoniach, palcach i podeszwach stóp. Może to być spowodowane pewną substancją, infekcją skóry, stresem, a nawet poceniem.
Wyprysk łojotokowy – czerwone plamy z tłustymi łuskami wokół nosa, brwi, uszu i skóry głowy. Jest to choroba przewlekła.
Co warto wiedzieć
W przypadku tej choroby przyczyna nie jest jasna. Aby określić leczenie, ważne jest odkrycie głębszej przyczyny egzemy. Najczęściej musimy szukać od wewnątrz. U każdego powód zdarzenia jest inny i jego znalezienie może zająć więcej czasu.
Jak leczyć egzemę?
Prawdopodobnie Cię rozczarujemy, ale musisz spróbować. Niestety nie ma uniwersalnych porad dotyczących pielęgnacji skóry. Ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry i stosowanie kosmetyków, które nie podrażniają skóry. Im mniej dodatków chemicznych, tym lepiej. Przeczytaj skład kosmetyków. Odebranie go zajmie Ci trochę więcej czasu, ale myślę, że będzie warto. Warto wypróbować wszystko, co pomaga uspokoić skórę.
Co jest najlepsze na egzemę?
Nie zaleca się stosowania niczego, co zawiera alkohol i jego pochodne. Jedni docenią bazy olejowe, inni docenią kremy. Ważne jest, aby spróbować. Nałóż olejki na wilgotną skórę. Krem na egzemę atopową doskonale nadaje się do leczenia i łagodzenia skóry.
W walce z egzemą ważna jest eliminacja alergenu. Alergeny mogą być zarówno spożywcze, jak i kontaktowe, np. proszek do prania.
Nie mniej ważne jest Twoje samopoczucie psychiczne. Zalecane jest zachowanie stabilności psychicznej. Stresujące sytuacje pogarszają swędzenie.
-
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu? Gdzie je znaleźć i jak je włączyć
Jak uzupełnić białko bez tłuszczu to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Dowiedz się, jak włączyć białko beztłuszczowe do diety.
-
Cytaty o ludziach: 36 głębokich, zabawnych i słodkich cytatów
Cytaty o ludziach to sposób na spojrzenie na ludzką naturę z różnych perspektyw. W tym artykule poznasz różne rodzaje cytatów o ludziach.
-
Niebezpieczny akrylamid w żywności: Kiedy występuje i zagrożenia
Akrylamidy to substancje chemiczne wytwarzane podczas przetwarzania żywności. Dowiesz się, czym są akrylamidy i jak powstają w żywności.
Iveta Soukalová pracuje jako webmaster i specjalistka SEO. Tworzy strony internetowe i dba o ich zawartość i jakość. Uwielbia książki i lubi ćwiczyć swoje słownictwo i wiedzę, pisząc różne teksty.